55VSM5J-H 2x3
Videowall 2×3 LG 55VSM5J-H 0.8 mm
11.277,00 + vat*
Discount 30%
* The offer ends on 28-05-2026
Shipped in approx 5 working days
Paypal Lease
Pay in 3*/6/12/24 tranches. *Interest-free
Paypal
Visa
Mastercard
Diners
Grenke
AppPago
Google Pay
Apple Pay
Main features
Outdoor
No
Windows
No
Diagonal (in inches)
55”
Dimensions (W×H×D)
2421 x 2043.66 x 86.5 mm
Bezel width
0.44 mm (T/L/R/B)
Brightness
500 nit
Resolution
1920x1080 (FullHD)
Touch screen
Yes
Vesa Mount
600 x 400 mm
Description
Pre-configured video wall consisting of 6 LG 55VSM5J-H monitors.
The VSM5J-H series offers total immersion thanks to its ultra-thin 0.8 mm bezel, displaying content exactly as it appears in the original image without any distortion. These video walls include an image enhancement algorithm that reduces the gaps between side-by-side images during video playback, resulting in a smooth, realistic and distortion-free final result. Another strength of this series is its wide viewing angle, which allows for vivid colours without distortion from any viewing angle. Finally, depending on the content, the colour temperature can be easily adjusted using a remote control.
Features
  • Display image
    Viewing angle 178°/178°
    Contrast 1100:1
    Diagonal (in inches) 55”
    Diagonal (metric) 139.7 cm
    Brightness 500 nit
    Resolution 1920x1080 (FullHD)
    Touch screen Yes
  • Mechanical specs
    Power supply AC100-240V 50/60Hz
    Energy class A
    Consumption (typ.) 200 W
    Consumption (sleep) 105 W
    Consumption (Off) 0.5 W
    Bezel width 0.44 mm (T/L/R/B)
    Unit weight 100.8 kg
    Response time 8 ms
    Humidity 10% ~ 80%
  • Connectivity
    Audio input Yes
    DVI Input DVI-D
    HDMI input Yes x2
    RS232 input Yes
    USB Yes
    Audio output Yes
    RS232 Output Yes
You may be interested in
11.277,00 + vat*
Discount 30%